INTYMNOŚĆ

Intymność w miłości
– pierwsza z trzech zasadniczych składników miłości, zidentyfikowanych przez Roberta J. Sternberga w 1986 roku, które stanowią dotychczas podstawę rozważań o naturze miłości.
Intymność – to pozytywne uczucia i towarzysące im działania, które wywołują bliskość i wzajemną zależność partnerów od siebie, np. pragnienie dbania o dobro partnera, przezywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunek do partnera, przekonanie, że można nań liczyć w potrzebie, wzajemne zrozumienie, wzajemne dzielenie się przezyciami i dobrami, zarówno duchowymi, jak i materialnymi, dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wymiana intymnych informacji, uważanie partnera za ważny element swojego zycia.

Dynamika intymności w związku jest łagodna, siła uczuć i działań składających się na intymność rośnie powoli i jeszcze wolniej opada.

Pozytywne emocje składające się na intymność wynikają w dużej mierze z umiejętności komunikowania się, wzajemnego zrozumienia i udzielania sobie wsparcia i pomocy, a takie umiejętności wykształcają się dopiero w trakcie wzajemnego poznawania się partnerów.

Zdjęcie użytkownika Odkrycia duszy i rozumu.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s