Intymność w miłości
– pierwsza z trzech zasadniczych składników miłości, zidentyfikowanych przez Roberta J. Sternberga w 1986 roku, które stanowią dotychczas podstawę rozważań o naturze miłości.
Intymność – to pozytywne uczucia i towarzysące im działania, które wywołują bliskość i wzajemną zależność partnerów od siebie, np. pragnienie dbania o dobro partnera, przezywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunek do partnera, przekonanie, że można nań liczyć w potrzebie, wzajemne zrozumienie, wzajemne dzielenie się przezyciami i dobrami, zarówno duchowymi, jak i materialnymi, dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wymiana intymnych informacji, uważanie partnera za ważny element swojego zycia.
Dynamika intymności w związku jest łagodna, siła uczuć i działań składających się na intymność rośnie powoli i jeszcze wolniej opada.
Pozytywne emocje składające się na intymność wynikają w dużej mierze z umiejętności komunikowania się, wzajemnego zrozumienia i udzielania sobie wsparcia i pomocy, a takie umiejętności wykształcają się dopiero w trakcie wzajemnego poznawania się partnerów.
