Jak bez chemii poradzić sobie z obniżonym nastrojem?

Za dobre samopoczucie, energię, motywację do działania odpowiada w naszym organizmie dopamina. Jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Obniżone stężenie dopaminy prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak depresja, smutek, brak radości życia, negatywizm oraz do różnych innych problemów emocjonalnych.

Jak zwiększyć stężenie dopaminy dostępnymi metodami?

  1. Ruszaj się – najlepiej na świeżym powietrzu lub z ukochaną osobą.
  2. Zamień wielkie cele na małe kroki – osiągaj cele, zamierzenia, ale dzieląc je na małe kroki. Czasem wielkość zmiany przeraża nas i odstępujemy od planu, frustrujemy się swoją słabością, poziom stężenia dopaminy gwałtownie spada. Lepiej wyznaczyć sobie małe kroki w obranym kierunku. Je łatwiej spełnić, a wtedy czujemy satysfakcję, poziom dopaminy rośnie i mamy moc na kolejny krok w obranym kierunku.
  3. Usuwaj toksyny – nagromadzenie toksyn blokuje produkcję dopaminy. Pomoże picie pokrzywy, krótkotrwałe diety oczyszczające, sauna, kąpiele detoksykujące: ½ szklanki sody, ½ szklanki soli Epson, 20 kropli olejku sosnowego i gorąca woda.
  4. Zwiększ dostawy tyrozyny, która jest niezbędna do produkcji dopaminy – migdały, banany, zielona herbata, czekolada, jabłka, jaja, ziarna słonecznika i sezamu.
  5. Słuchaj muzyki.
  6. Twórz coś ciągle – to daje satysfakcję, a każde odczucie satysfakcji stymuluje wydzielanie dopaminy.

 

źródło: www.news-medical.net

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s