Za dobre samopoczucie, energię, motywację do działania odpowiada w naszym organizmie dopamina. Jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym.
Obniżone stężenie dopaminy prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak depresja, smutek, brak radości życia, negatywizm oraz do różnych innych problemów emocjonalnych.
Jak zwiększyć stężenie dopaminy dostępnymi metodami?
- Ruszaj się – najlepiej na świeżym powietrzu lub z ukochaną osobą.
- Zamień wielkie cele na małe kroki – osiągaj cele, zamierzenia, ale dzieląc je na małe kroki. Czasem wielkość zmiany przeraża nas i odstępujemy od planu, frustrujemy się swoją słabością, poziom stężenia dopaminy gwałtownie spada. Lepiej wyznaczyć sobie małe kroki w obranym kierunku. Je łatwiej spełnić, a wtedy czujemy satysfakcję, poziom dopaminy rośnie i mamy moc na kolejny krok w obranym kierunku.
- Usuwaj toksyny – nagromadzenie toksyn blokuje produkcję dopaminy. Pomoże picie pokrzywy, krótkotrwałe diety oczyszczające, sauna, kąpiele detoksykujące: ½ szklanki sody, ½ szklanki soli Epson, 20 kropli olejku sosnowego i gorąca woda.
- Zwiększ dostawy tyrozyny, która jest niezbędna do produkcji dopaminy – migdały, banany, zielona herbata, czekolada, jabłka, jaja, ziarna słonecznika i sezamu.
- Słuchaj muzyki.
- Twórz coś ciągle – to daje satysfakcję, a każde odczucie satysfakcji stymuluje wydzielanie dopaminy.
źródło: www.news-medical.net