Jak utrzymać szczęśliwy związek przez lata?

Mark Manson, jeden z popularnych amerykańskich autorów publikacji w temacie rozwoju osobistego, przeprowadził ankietę wśród czytelników dotyczącą czynników, które wpływają na utrzymanie udanego związku przez długie lata (powyżej 10 lat). Odpowiedziało prawie 1500 respondentów. I pomimo tego, że w ankiecie udział wzięli ludzie w różnym wieku, z różnych szerokości geograficznych, o różnym wykształceniu i zawodach – ich odpowiedzi były podobne. Oznaczać to może, że poniższe 10 czynników może i nam pomóc utrzymać satysfakcjonujący związek przez długie lata.

Znalezione obrazy dla zapytania happy spiritual couple

1. Bądźcie razem z właściwych powodów.

Aby zrozumieć, co autor miał na myśli, mówiąc ‚właściwe powody’, wyjaśnia, co uważane jest za te niewłaściwe:

  • nacisk ze strony rodziny czy bliskich
  • związek stworzony z pierwszą osobą, która była zainteresowana, aby nie być samemu
  • związanie się zbyt młodo, z wiarą w to, że miłość rozwiąże wszelkie problemy

Aby związek był udany, potrzeba, aby wzajemnie odczuwać wobec siebie prawdziwy i głęboki podziw.

Poza tym, aby pokochać kogoś, człowiek najpierw musi nauczyć się kochać i cenić siebie samego. Dopiero wtedy ma się czym dzielić.

2. Zachowajcie realistyczne oczekiwania.

Zakochanie nie raz skłania nas do nieracjonalnych zachowań i oczekiwań. Zakładamy w tym stanie, że wszystko jest możliwe, tworzymy wizje, marzenia, które przekraczają nasze możliwości i też często widzimy ukochaną osobę niezupełnie realistycznie. Na takich podstawach rodzą się nierealistyczne oczekiwania wobec partnera, czy związku.

A miłość to nie ekstaza i szaleństwo. To wybór.

Powtarzająca się każdego dnia decyzja o chęci bycia z tym człowiekiem, a nie z kim innym, niezależnie od sytuacji, pomimo niemożliwości spełnienia wszystkich marzeń i pomimo tego, że są rzeczy, które się nam wzajemnie w sobie nie podobają. I ze świadomością, że ta ukochana osoba nie ma mocy, aby uczynić nas szczęśliwym zawsze. Ale z taką, że zawsze mogę na niego, na nią liczyć.

3. Najważniejszym czynnikiem budującym związek nie zawsze jest umiejętność komunikacji, ale szacunek.

Komunikacja jest bardzo ważna, ale respondenci badania, którzy wytrwali w związku więcej niż 10, 20, 30 lat, podali właśnie – szacunek – jako czynnik niezbędny. Jeśli rzeczywiście będziemy się wzajemnie szanować, swoje zdania, wybory, postawy – to każdy konflikt da się omówić i zażegnać – ponieważ w szacunku przejawia się zaufanie. Jednak jeśli tego szacunku zabraknie, nawet dobra komunikacja nie pomoże utrzymać szczęśliwego związku.

4. Rozmawiajcie ze sobą otwarcie, o wszystkim. Szczególnie o rzeczach trudnych.

Jeśli coś martwi cię w związku, czy postawie bliskiego człowieka – musisz o tym powiedzieć. Nie kryj tego w sobie, ze strachu, że to zaburzy równowagę związku. Może tak się stać w związku płytkim, bez zaangażowania z drugiej strony. W związku silnym, tylko chwilowo może zaburzyć spokój, ale w dalszej perspektywie – umocni waszą relację. Właśnie rozmowa o sprawach trudnych, niewygodnych – łączy. Tworzy się swoista intymność i buduje zaufanie.

5. Zdrowy i szczęśliwy związek mogą stworzyć dwie zdrowe i szczęśliwe osoby.

Tu chodzi o to, że każda z osób tworzących związek musi mieć swoją przestrzeń, gdzie może pracować nad sobą, realizować swoje zainteresowania, budować krąg znajomych. Każda z osób tworzących związek musi mieć możliwość samorealizacji, samostanowienia.

I ważna jest równowaga – w dawaniu i braniu. Żeby było mniej więcej równo. Nierównowaga w tym zakresie, wcześniej, czy później, doprowadzi do niezadowolenia ze związku.

6. Zostawcie sobie przestrzeń.

Nie wszystkie aspekty waszego życia muszą być wspólne. Właśnie pozostawiona własna przestrzeń pozwoli na uniknięcie poczucia bycia wchłoniętym przez drugą osobę, co po pewnym czasie zaczyna przeszkadzać. Od czasu do czasu czas wolny oddzielnie spędzany, może osobne konta, czasem urlop, hobby, może sypialnie? Co komu pasuje.

7. Z czasem zmienicie się. I trzeba to zaakceptować.

Życie, jego wyzwania i radości wpływają na nasze postawy, zachowania, przekonania. Za 10 lat możesz być innym człowiekiem, niż jesteś teraz. Oczekiwanie, że partner po 30 latach związku będzie tym samym człowiekiem, jak wtedy, kiedy miał 20 lat – jest z góry spisane na niepowodzenie. Partnerzy udanych związków umieją zaakceptować te zmiany w sobie.

8. Nauczcie się ze sobą kłócić.

Partnerzy, którzy potrafią się kłócić w sposób oczyszczający, szczery i z zachowaniem wzajemnego szacunku sposób, zachowują zadowolenie ze związku.

To, czego nigdy nie robią, to:

  1. nie krytykują charakteru partnera
  2. nie bronią się i nie przerzucają winy na partnera
  3. nie okazują pogardy
  4. nie ignorują problemu
  5. nie wracają do przeszłych problemów
  6. nie pozwalają na to, aby kłótnia przekroczyła akceptowalne przez nich granice

9. Nauczcie się wybaczać.

Po prostu – naucz się wybaczać. Znawcy tematu mówią, że nie ma recepty na wybaczanie – jednej, skutecznej dla wszystkich. Jednak uczą – trzeba próbować najpierw zrozumieć powody drugiej strony i jeśli się uda, zapomnieć. Nie wracać do tematu. Nie rozważać. Zamknąć.

10. Seks ma znaczenie.

Ten punkt pojawił się we w ankietach wszystkich szczęśliwych respondentów.

Ludzie w różny podchodzą do swojego życia seksualnego – ale kluczową sprawą jest, aby partnerzy czuli się spełnieni seksualnie.

Na samym spełnieniu seksualnym nie zbudujemy szczęśliwego związku, ale seks buduje tę szczególną więź w związku.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s