Przed nami maj, a maj, dla zielarzy, to miesiąc zbiorów przede wszystkim pokrzywy.
Pokrzywa – dla jednych uporczywy chwast, dla innych skarbnica dobra. Rośnie w krzakach, zaroślach, dziko i w ogrodach, na stanowiskach suchych, ale głównie wilgotnych. Słowem wszędzie.
Ziele pokrzywy zawiera m.in. witaminy C, K, A, B2 i kwas foliowy, pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz makro- i mikroelementy tj. żelazo, magnez, potas, wapń, mangan i krzem. Jest też cennym źródłem białka pokarmowego.
W naszym klimacie to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Współcześni naukowcy dokładnie ją przebadali i są zdumieni bogactwem składników odżywczych oraz właściwościami leczniczymi nieporównywalnymi z innymi roślinami.
Pokrzywa posiada szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie. Ułatwia trawienie, pobudza przemianę materii. Usprawnia pracę trzustki, wątroby i żołądka.
Często jest stosowana w leczeniu artretyzmu oraz bólach reumatycznych. Działa stymulująco na produkcję przeciwciał podczas infekcji. Dzięki dużej zawartości żelaza wykazuje silne działanie krwiotwórcze, wykorzystywana jest z powodzeniem w leczeniu anemii i niedoborów składników mineralnych.
Pokrzywa pomocna jest także w leczeniu chorób układu moczowego, działając moczopędnie pomaga wydalać z organizmu substancje toksyczne. Oczyszcza po antybiotykoterapii. Przeciwdziała skutecznie obrzękom.
Pokrzywa wykazuje także właściwości kosmetyczne. Ze względu na działanie bakteriobójcze napar z liści pokrzywy stosuje się do przemywania i okładów w leczeniu schorzeń skórnych tj. ropnie czy trądzik. Ekstrakt z pokrzywy jest też doskonałą, odkażającą płukanką na stany zapalne jamy ustnej.
Natomiast zawartość krzemionki sprawia, że ziele pokrzywy znakomicie działa jako płukanka na włosy, odżywiając je i wzmacniając cebulki. Aby wydobyć z pokrzywy trudno rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, należy przygotować z ziela wywar. Płukanka pokrzywowa przeznaczona jest dla osób o ciemnych włosach, dla blondynek skończyć się może zafarbowanymi na zielono włosami.
Jak zbierać pokrzywę?
Najwartościowsze jest ziele tuż przed kwitnieniem – zebrane w kwietniu, maju. Zbieramy tylko górne pietra rośliny. Zebraną pokrzywę należy umyć i osuszyć papierowymi ręcznikami. Można rozłożyć ziele do suszenia w w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu (nigdy na słońcu). Jeśli pokrzywę zebraliśmy w porze deszczowej i nie ma szansy na poprawę pogody, to zioła można ususzyć w piekarniku przy niezbyt wysokiej temperaturze i otwartych drzwiczkach. Dobrze ususzona pokrzywa powinna mieś śliczny, zielony kolor. Jeśli jest żółtawa lub brunatna to znaczy, że była suszona w zbyt wysokiej temperaturze lub na słońcu i straciła swoją wartość odżywczą i leczniczą.
Aby otrzymać 1 kg suszu należy zebrać ok 4kg – 4,5kg świeżej pokrzywy. Ususzoną pokrzywę należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w papierowych torebkach, woreczkach z naturalnych tkanin lub suchych i szczelnie zamykanych pojemnikach.
Kto powinien uważać na pokrzywę?
- Pokrzywa jest rewelacyjna do osób, które cierpią na cukrzycę. Niemniej jednak osoby, które przyjmują leki na cukrzycę nie powinny używać pokrzywy, ponieważ pokrzywa nasila ich działanie.
- Przy łagodnie podwyższonym poziomie cukru we krwi, zanim zacznie się stosować leczenie farmakologiczne warto jest zacząć od stosowania pokrzywy lub ziołowych mieszanek z pokrzywą i zobaczyć, jak reaguje na to organizm (robić badania i sprawdzać wyniki).
- Kuracja pokrzywą NIE powinna być stosowana przed zabiegiem chirurgicznym i przez tydzień po nim (ze względu na możliwość intensywnego krwawienia).
- Zaleca się również, aby nie stosować pokrzywy jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi.
- Również w przypadku obrzęków serca, spowodowanych ostra niewydolnością nerek.
- Niektórzy lekarze odradzają stosowania pokrzywy przez kobiety, u których stwierdzono cysty na jajnikach.
źródła: Lasy Państwowe, Ziołowa Apteka, http://www.agnieszkamaciag.pl