Jak działa intuicja?

Czy twoja intuicja wysyła ci jakieś sygnały? Odpowiedź jest jedna: tak, intuicja podsuwa ci informacje cały czas. Problem w tym, że najczęściej nie zwracasz na to uwagi. A nawet jeśli jej nie zignorujesz, brakuje ci zaufania, by postępować zgodnie z jej podpowiedziami. A może wystarczy dowiedzieć się, jak działa intuicja, by łatwiej ją zaakceptować?

Podobny obraz

Czym jest intuicja?

Intuicja (łac. intueri – przyglądać się, obserwować) jest wewnętrznym głosem; to głęboka mądrość, którą posiadają w sobie wszyscy ludzie – choć nie potrafią z niej skutecznie korzystać. Natura intuicji w gruncie rzeczy polega na przyglądaniu się i analizowaniu otaczającej rzeczywistości. Jako proces podświadomy objawia się zazwyczaj w formie nagłego przebłysku jakiejś myśli, który wydaje się niezależny od naszej woli. Dzięki intuicji możemy rozwiązywać najtrudniejsze problemy i pokonywać przeszkody w drodze do sukcesu w dowolnej dziedzinie życia.

Cywilizacja Zachodnia opiera swoje działania na logice i inteligencji (lewa półkula mózgu), które mają charakter linearny i opierają się na słowach oraz liczbach. Tymczasem prawa półkula mózgu – odpowiadająca za wyobraźnię, postrzeganie przestrzenne, odczucia – jest źródłem nowych idei oraz inspiracji. Każdy twórczy przejaw ludzkiego działania jest powiązany z prawą półkulą; z nią też jest związana intuicja.

Mimo że samej intuicji nie można trenować w sposób bezpośredni, możesz wpływać na nią poprzez rozwijanie prawej półkuli mózgu. Jeśli nauczysz się ją aktywizować, twoja intuicja wzmocni się. Aby śledzić dokładniej działanie i sygnały intuicji, naucz się zwracać uwagę na uczucia i myśli pojawiające się w twojej głowie. Musisz szybko reagować, ponieważ intuicja daje o sobie znać bez uprzedzenia; obrazy pojawiają się nagle i szybko znikają.

Schemat działania intuicji

 1. Zbieranie danych: Zmysły przekazują informacje do mózgu – dane są rejestrowane na dwóch poziomach: świadomym i nieświadomym. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy nawet z połowy rzeczy, które rejestrują nasze zmysły. Do tego dochodzi postrzeganie pozazmysłowe, tzw. trzecie oko.
 2. Analiza: Mózg przetwarza i porządkuje dostarczone dane – to trochę podobne do działania komputera.
 3. Mapa: Na podstawie katalogu posiadanych informacji mózg tworzy swoistą mapę rzeczywistości – całościowy obraz wzorców zachowań, zjawisk i zdarzeń. Mózg przechowuje również informacje, które zmysły rejestrują bez udziału naszej świadomości.
 4. Aktualizacja: Mapa jest „nakładana” na obraz rzeczywistości i ciągle z nim porównywana. Jako że człowiek jest istotą żyjącą w świecie opartym na zasadzie przyczynowo-skutkowej, również podświadomość tworzy scenariusze możliwości. Nie chodzi tutaj o przewidywanie przyszłości, lecz wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych informacji. Dla przykładu: jeśli młody człowiek zaczyna studia, można wywnioskować, że za parę lat będzie bronił swoją pracę magisterską. W miarę zdobywania informacji o wynikach w nauce, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, czy uda mu się ukończyć studia.
 5. Priorytety: Wszystkie informacje i powiązane z nimi zdarzenia zostają ułożone według ważności. Niektóre nie mają wielkiego wpływu na ludzkie życie; inne są niezwykle istotne. Hierarchia ważności jest tworzona na podstawie wielu czynników, m. in. niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia, osobistych upodobań człowieka, interakcji z innymi ludźmi, sytuacji materialnej i finansowej.
 6. Powiadomienia: Niektóre informacje i wypływające z nich wnioski otrzymują priorytet – są bowiem niezwykle ważne (np. śmiertelne zagrożenie) – wówczas są przekazywane do świadomości w formie przebłysku intuicji. Mniej ważne zjawiska nie wymagają natychmiastowej interwencji, więc mają niski priorytet.

Jak objawia się intuicja?

Poniżej przedstawiam dziesięć przykładów na to, jak objawia się intuicja. Naucz się zwracać uwagę na tego typu sygnały. Swoje źródło biorą z wcześniejszych doświadczeń, które – choć mogą wydawać się nielogiczne – zazwyczaj wydają się trafne.

 • Złe przeczucie – kiedy się przytrafia, możesz zacząć działać wbrew rozsądkowi, a mimo to masz pewność słuszności swojego postępowania;
 • Czasami, kiedy wychodzisz z domu, nagle przypominasz sobie o czymś, co miałeś ze sobą zabrać;
 • Łatwe pisanie – jeśli czasami zdarza ci się napisać coś interesującego bez wysiłku i wcześniejszego planowania, twoja intuicja może starać się coś ci przekazać;
 • Czujesz zapach lub smak czegoś, dla czego nie ma fizycznego wyjaśnienia;
 • Mówisz o czymś, nie zastanawiając się nad sensem wypowiedzi, a jednak to, co mówisz, jest mądre;
 • Czasami łapiesz kogoś na kłamstwie – sam nie wiesz, dlaczego wydaje ci się, że ktoś nie mówi prawdy;
 • Wychwytujesz sygnały wysyłane przez organizm drugiej osoby, dzięki którym wiesz, że jest chory lub źle się czuje;
 • Odwiedzając znajomych, możesz odnieść wrażenie, że właśnie się pokłócili – tego typu sygnały często są dość łatwe do wychwycenia;
 • Kiedy myślisz o zainwestowaniu pieniędzy w jakiś projekt biznesowy, wciąż masz negatywne odczucia z tym związane;
 • Zdarza się, że masz wizję odnośnie przyszłości, która okazuje się trafna.

Jak wspomagać intuicję?

Jest jedna, bardzo przydatna wskazówka dla osób chcących rozwijać intuicję: nie rób tego na siłę, zamiast tego spróbuj dobrze się bawić. Intuicja może być wspaniałym narzędziem, ale zmuszanie jej do ciężkiej pracy spowoduje, że przestanie działać.

Jeśli zależy ci na jej wzmocnieniu, poświęć czas na naukę koncentracji. Pojawiające się w umyśle obrazy i wrażenia są często przebłyskiem intuicji. Zwracaj uwagę na uczucia i myśli związane z różnymi rzeczami. Wypróbuj poniższe sposoby:

 1. Medytacja – pomaga wyciszyć umysł i wsłuchać się w siebie. Jest najlepszym sposobem na bardziej świadome korzystanie z dobrodziejstw intuicji. Dzięki medytacji stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się w twoim umyśle.
 2. Zadawaj pytania – są jak trening dla intuicji. Szukaj odpowiedzi i naucz się nie tylko je rozumieć, ale też odczuwać. Możesz nawiązać kontakt z kimś, z kim zaczniesz rozważać kwestie filozoficzne, naukowe, społeczne lub jakiekolwiek inne.
 3. Zaangażuj się uczuciowo w relacje z innymi ludźmi. Spędzając z kimś czas, masz okazję do obserwowania jego zachowania. Próbuj odczytywać jego emocje. Im lepiej będziesz rozumieć uczucia ludzi, tym głębsze będzie twoje rozumienie społecznych zależności.
 4. Zaakceptuj strach. Nikt nie lubi się bać, ale nie da się całkowicie wyzwolić od lęków. Można jednak nauczyć się żyć z nimi. Opierając się im, blokujemy intuicję. Pozwalając sobie na odczuwanie strachu, wzmacniasz intuicję, ponieważ uczysz się w ten sposób słuchać wewnętrznego świata umysłu.
 5. Większości z nas łatwo przychodzi krytykowanie siebie i innych. Zazwyczaj jest to spowodowane błędnymi wyobrażeniami oraz przekonaniami. Myślenie w sposób negatywny tworzy błędne koło złych myśli. W takiej sytuacji trudno słuchać intuicji.
 6. Zaufaj pierwszemu wrażeniu. Kiedy widzisz kogoś po raz pierwszy i myślisz, że jest np. zbyt arogancki, to przekonanie faktycznie może być prawdziwe. Pierwsze wrażenie zazwyczaj ma swoje źródło w intuicji.

Niektórzy twierdzą, że intuicja nie ma nic wspólnego z wiedzą czy rozumem. Spotkałem się nawet z opinią, że intuicja to głos anioła stróża bądź efekt działania jakiejś tajemniczej mocy we wnętrzu człowieka. Dla mnie jednak intuicja to całkowicie naturalna umiejętność. Nie ma w niej magii ani wielkiej tajemnicy. Jest częścią psychiki każdej żyjącej istoty (również zwierzęta ją mają). Intuicja jest mechanizmem – logicznym i prostym. Dlatego też każdy może z niej korzystać; wystarczy wsłuchać się w siebie.

źródło: przewodnikduchowy.pl, autor: Wojciech P.P. Zieliński

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s