Ekologiczna jaźń

Ekologiczna jaźń czy ekologiczne „ja” to podstawowe pojęcie ekopsychologii odnoszące się do postrzegania naszej tożsamości. Termin został wprowadzony przez Theodora Roszaka.

W jaki sposób rozwijać ekologiczne „ja”? Jakie są jego podstawowe zasady, które praktykowane na co dzień przyczyniają się do odkrywania w sobie pełni oraz sprawiają, że nasza relacja ze światem i dziką przyrodą zmienia się zasadniczo?

Znalezione obrazy dla zapytania ecopsychology

Każda z podstawowych zasad ekologicznego „ja” rozpoczyna się od sformułowania „pozwól sobie…”. Sformułowanie to jest istotne, ponieważ wyznacza charakter procesu, w którym ekologiczne „ja” się ujawnia. Założenie bowiem jest takie, że nasze małe „ja” jest złudzeniem, któremu ulegamy, jest z gruntu czymś nieprawdziwym. Oczywiście wierzymy w nie i identyfikujemy się z nim, jednak wielu z nas ma intuicyjne przekonanie, że jest coś więcej, że nasza prawdziwa istota wykracza poza te ciasne ramy.

Wydatkujemy bardzo dużo energii, by utrzymać te sztywne ramy, by przekonywać siebie, że iluzja jest prawdą. Dlatego ciągle musimy się bardzo starać, walczyć i ciągle jesteśmy przemęczeni i niespokojni.

Gdybyśmy tak na moment z tego zrezygnowali prawdopodobnie pojawiłaby się rzeczywistość tego co jest, czyli naszego ekologicznego „ja”. W tym sensie, żeby zrealizować ekologiczne „ja” nie trzeba nic specjalnie robić, wystarczy „pozwolić sobie”, by naturalnie i spontanicznie pojawiło się to, kim w istocie jesteśmy.

Ekologiczne „ja” jest naszym naturalnym stanem. Jest szansą dla nas i dla planety na osiągnięcie pełni i harmonii we wzajemnej relacji.

Zapraszam do lektury kolejnych wpisów, gdzie przytoczę zasady wspomnianego „ekologicznego ja”.

wybrane fragmenty z: ekopsychologia.edu.pl, autor: Ryszard Kulik

 

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s