7 TYPÓW KOBIECOŚCI

Podobny obraz

Często piszecie, że moje artykuły zmuszają Was do myślenia i jestem głęboko przekonana, że ten również taki będzie. Mi z kolei dało do myślenia to, że jako kobiety bardzo często nie rozumiemy się nawzajem i nie tolerujemy swojego sposobu życia. Wydawać by się mogło, że kobiecość jest tym, co powinno nas łączyć – ale nic bardziej mylnego. Może to dlatego, że jest wartością tak deficytową? Pożądaną, ale nie do końca rozumianą? Wiele kobiet zazdrośnie i wrogo spogląda na swoje koleżanki, krytykując ich sposób bycia, ubierania się czy układania sobie życia. Jest w nas  sprzeciw wobec kobiet, które poświęcają energię na coś innego niż my same. Jest w nas głębokie przekonanie co do tego, jak kobiecość powinna wyglądać. Schemat, który nie do końca potrafimy zdefiniować, ale bez wahania przykładamy do niego większość znanych nam kobiet. Oraz siebie same. Jest w nas również strach, że może coś robimy nie tak, że jako kobiety jesteśmy niewystarczająco dobre i coś ważnego nam umyka. I tak energiczna pani manager poczuje ukłucie w sercu na widok matki pilnującej dzieci przy piaskownicy. Ale prędzej ją skrytykuje niż się do tego przyzna. Natomiast wyluzowana miłośniczka zdrowego stylu życia obrzuci niechętnym spojrzeniem elegancką kobietę w szpilkach i z perfekcyjnymi paznokciami wychodzącą z Sephory.

Tak działa strach o własną kobiecą wartość. Stąd bierze się krytyka i pogarda wobec tego, co inne.

Dlatego dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że kobiecość nie musi, a nawet i nie może u każdej z nas wyglądać tak samo. Przyjmijmy do wiadomości fakt istnienia różnych typów kobiecości. Dziś chcę Wam je przybliżyć. Uporządkujmy sobie rodzaje kobiecości obserwowane u innych kobiet, pojawiające się w kulturze, religii i pradawnych opowieściach. Zastanówmy się, dlaczego to co dla nas jest niepojęte, dla innych kobiet bywa najbardziej naturalne na świecie.

I spróbujmy wśród tych wszystkich odcieni odnaleźć nasz własny.

Zmysłowa i elegancka

Jej archetypem będzie bogini Hera, odnajdziemy ją również w biblijnej królowej Esterze.

To silna i pewna siebie kobieta, świadoma atrybutów swojej urody. Zadbana i elegancka, doskonale wie, jak za pomocą stroju podkreślić to, co w niej najpiękniejsze i najbardziej kobiece. Inwestuje w swój wygląd, lubi otaczać się luksusowymi przedmiotami, jednak umie zachować w tym umiar i klasę. Bije od niej godność i świadomość własnej wartości. Na inne kobiety działa onieśmielająco, ale budzi również podziw i fascynację. Jest spokojna i zdystansowana, uprzejma, ale w powierzchownych relacjach raczej chłodna. To dama, rzadko można wyprowadzić ją z równowagi. Znajduje u ludzi posłuch. Mogłaby być świetną liderką, ale ze względu na silny indywidualizm lubi działać w pojedynkę.

Kobieta zmysłowa bardzo dobrze czuje się w relacjach z mężczyznami. Doskonale wie, jak na nich działa i nie waha się posługiwać swoim wdziękiem. Pociągają ją mężczyźni z klasą, na wysokich stanowiskach i powiązani z władzą. Mężczyzna musi jej czymś imponować i powinien nadawać lub podnosić jej status. Zwiąże się z partnerem o silnym charakterze, ale nawet w związku pozostanie niezależna i od czasu do czasu będzie wypróbowywała swój urok na innych mężczyznach.

Skojarzenia: wysokie obcasy, ekskluzywne perfumy, klasyczna elegancja, femme fatale, komplementy od mężczyzn, wyprostowana postawa, gładkie włosy, wytrawne wino, droga biżuteria, Claire Underwood.

Zagrożenia: Może wydawać się chłodna i nieprzystępna. Rzadko się otwiera i mało kto wie, co naprawdę myśli. Czasem nadaje podtekst erotyczny relacjom, które powinny zostać neutralne, na przykład na gruncie zawodowym.

Romantyczna

Tu oczywistym skojarzeniem będzie bogini Afrodyta, ale również biblijna Maria Magdalena.

Kobieta romantyczna stawia w centrum swojego świata wielką miłość. Jeśli ją przeżywa, to całą sobą. W przeciwnym wypadku nieustannie jej szuka i za nią tęskni. Łatwo się zakochuje i naturalnie wchodzi w związki z mężczyznami. Odczuwa potrzebę, aby stale kogoś przy sobie mieć, bez mężczyzny czuje się niekompletna. Ma bogatą wyobraźnię, dużo czyta i lubi romantyczne historie. Często się zachwyca albo wzrusza do łez, łatwo obudzić w niej silne emocje. Jest kobieca w klasycznym tego słowa znaczeniu. Potrafi podkreślać swoją urodę, jest delikatna, nie podejmuje się zajęć które są ponad jej siły albo które może powierzyć mężczyźnie. Subtelna, cicha, czasem trochę nieśmiała, potrafi być jednak zalotna i umiejętnie wykorzystywać swój urok.

Kobieta romantyczna to również kobieta zdolna do wielkiej miłości. Jeśli znajdzie miłość swojego życia, będzie gotowa postawić ją na pierwszym miejscu i troskliwie o nią dbać. Nie tylko będzie wierna swojemu mężczyźnie, ale również okaże się niespodziewanie silna w pokonywaniu wszelkich niebezpieczeństw i trudności. Jeśli trzeba, będzie o niego walczyła albo na niego czekała. To również zdolna związkowa dyplomatka. Wie, jak postępować z mężczyzną, kiedy tupnąć nogą, a kiedy ustąpić, aby wspólne życie toczyło się gładko.

skojarzenia: długie spacery za rękę, romantyczne kolacje przy świecach, patrzenie w gwiazdy, zwiewne spódnice i kwieciste sukienki, „Ania z Zielonego Wzgórza”, suknia ślubna, loki, pierwszy bal, rumieniec na policzkach, Anna Karenina, Marianne z „Rozważnej i romantycznej”.

zagrożenia: Kobieta romantyczna może okazać się infantylna i oderwana od rzeczywistości. Potrafi również zbyt mocno uzależniać swoją wartość od wartości mężczyzny, podporządkowując mu wszystkie uczucia i potrzeby.

Niezależna

Jej archetyp odnajdziemy w walecznych amazonkach oraz biblijnej Judycie i Św. Joannie D’Arc.

To typ kobiety o silnej osobowości. Jest inteligentna, odważna i doskonale wie, czego chce. Potrafi wyznaczać sobie cele i konsekwentnie je osiąga. Ma wiele pasji, nigdy się nie nudzi, prowadzi aktywny i ciekawy tryb życia. Poświęca wiele czasu i energii na pracę, dlatego jest bardzo dobra w tym co robi i szybko awansuje. Często bez reszty oddaje się karierze zawodowej. Lubi aktywność fizyczną, uprawia liczne sporty. Zawsze można na niej polegać, ale nie daje się wykorzystywać. Chętnie angażuje się w sprawy najbliższych, to dobry materiał na przyjaciółkę. Potrafi również poświęcać się w imię ważnej sprawy. Bywa liderką akcji charytatywnych, co wynika z potrzeby stawania w obronie słabszych. Jest dobrym członkiem zespołu i świetnie odnajduje się wśród ludzi.

Kobieta niezależna nie potrzebuje do szczęścia relacji uczuciowej. Dobrze radzi sobie żyjąc w pojedynkę. Ma silną potrzebę wolności i panowania nad swoim życiem. Jeśli wejdzie w związek z mężczyzną o silnym charakterze, to albo stworzą partnerski układ, albo szybko rozejdą się z powodu swoich temperamentów. Niekiedy przyciąga mężczyzn słabych i uległych, wówczas szybko staje się stroną dominującą. Często przez długie lata jest sama. Zdarza się, że w pojedynkę wychowuje dziecko, bardzo dobrze sprawdzając się w roli matki.

skojarzenia: kobieta za kierownicą, pani dyrektor, liderka, spodnie i szpilki, elegancka garsonka, siłownia po godzinach, wyprawa do Tajlandii, kręgle ze znajomymi, starsza siostra, Martyna Wojciechowska, Furiosa z „Mad Maxa”.

zagrożenia: Kobieta niezależna rzadko okazuje słabość, przez co trudno jej nawiązać głębokie relacje. Boi się oddać część miejsca z swoim życiu mężczyźnie, iść na kompromisy i czuć się od kogoś zależna.

Artystyczna i uduchowiona

Jej archetypem są boginie związane ze światem podziemnym oraz magią: Persefona i Hekate. W Biblii reprezentowana przez prorokinię Miriam, siostrę Mojżesza i Aarona oraz Marię z przypowieści o Marii i Marcie.

Artystka jest kobietą o introwertycznej naturze i bogatym życiu wewnętrznym. To samotniczka, chętnie przebywająca w swoim własnym świecie. Bardzo wrażliwa, często pogubiona albo zbuntowana, zwłaszcza w młodym wieku. Melancholijna, ze skłonnościami do depresji. Jednak nabierając dojrzałości uczy się w twórczy sposób wyrażać swoje myśli i lęki. Potrafi słuchać, dobrze wyczuwa problemy i nastroje innych ludzi. Jej empatia przyciąga osoby szukające zrozumienia i bratniej duszy. Ona sama znajduje bratnią duszą w jednej lub dwóch serdecznych przyjaciółkach, przy których może być w stu procentach sobą. Przy innych ludziach jest wycofana lub zakłada maskę nonszalancji.

Może być religijna lub poszukująca, najczęściej  jest otwarta na różne formy duchowości. Aby dobrze funkcjonować w życiu, musi w twórczy sposób wyrażać siebie, choćby poprzez pisanie pamiętnika. Ma świetny kontakt z artystyczną częścią swojej osobowości. Poświęca dużo czasu i energii na swoje twórcze pasje: pisze, maluje, tańczy, robi zdjęcia. Kobiety o artystycznych duszach często posiadają wyraźnie zarysowany styl. Wiedzą, co się aktualnie nosi, ale świadomie bawią się różnymi elementami mody, łącząc je w oryginalny sposób. Wyróżniają się z tłumu.

skojarzenia: długie rozmowy przy herbacie, samotny spacer, koncert rockowy, ulubiony sweter, wiersze pisane do szuflady, jesienna depresja, czarna sukienka, czytanie książki długo w nocy, martensy, szkice ołówkiem, łzy, „Amelia”.

zagrożenia: Jest niepewna siebie i brakuje jej siły przebicia, nawet jeśli ma wielki talent. Często kręci się wokół samej siebie, zamiast działać. Stroni od ludzi, bo nie potrafi stawiać im granic. Jest mało asertywna.

Macierzyńska

Jej archetypem jest bogini Gaja, czyli matka greckich bogów oraz bogini Demeter. W Biblii macierzyństwo symbolizuje pierwsza kobieta – Ewa, choć w dzisiejszych czasach kult matki koncentruje się wokół Maryi.

Są kobiety, które od wczesnej młodości  marzą o posiadaniu dzieci. To silnie zakorzenione pragnienie przejawia się matkowaniem młodszemu rodzeństwu, opiekowaniem się dziećmi znajomych i zagadywaniem do maluchów na ulicy. Kobiety kochające dzieci stosunkowo szybko zakładają rodziny i chętnie poświęcają się wychowywaniu potomstwa. Poświęcają swoim dzieciom dużo czasu, wychowują je mądrze i czerpią z tego ogromną satysfakcję. Jednak macierzyński aspekt kobiecości to coś znacznie więcej. To cierpliwość i wyrozumiałość, wewnętrzne ciepło i opiekuńczość w stosunku do wszystkich ludzi. Macierzyńskie kobiety mają naturalny odruch pomagania i brania innych w opiekę, są otwarte, troskliwe i empatyczne. Często wybierają zawody związane z pomaganiem i służbą, mogą być pielęgniarkami albo przedszkolankami.

Kobiety macierzyńskie to również wspaniałe gospodynie i wszystkie te dziewczyny, które potrafią stworzyć wokół siebie ciepłą, odprężającą atmosferę. Czasem zdarza się, że wpadasz na kawę do przyjaciółki, która nie ma dzieci. Ale od razu ulegasz przyjaznemu klimatowi jej mieszkania, jesz ciasto, które sama upiekła, podziwiasz piękne kwiaty na stole i chłoniesz płynący od niej spokój. Twoja przyjaciółka jest kobietą macierzyńską. Lubisz z nią przebywać, bo w jej towarzystwie czujesz się rozumiana i akceptowana. A z Waszych rozmów zawsze zostaje Ci jakaś cenna, pokrzepiająca myśl.

skojarzenia: ciepły uśmiech, dobra rada, ciasto drożdżowe, długa spódnica, gościnność, Superniania, zapach lawendy, biały obrus, stan błogosławiony, Matka Polka, pojemna torebka, Katarzyna Bosacka, Nigella Lawson.

zagrożenia: Kobieta macierzyńska ma tendencję do poświęcania się i zaniedbywania siebie kosztem dzieci oraz innych ludzi. Bywa przemęczona. Zapomina o zmysłowej i romantycznej części swojej natury.

Naturalna

Ten typ kobiecości symbolizowany jest przede wszystkim przez boginię Artemidę.

Kobieta naturalna kocha przyrodę, ma do niej zaufanie i wyznaje filozofię życia zgodnego z jej prawami. Ma dużą wiedzę o naturalnych metodach leczenia i zdrowym odżywianiu. Wypracowała sobie rytuały codziennego, prostego życia zgodnie z wyznawaną filozofią. Bardzo często jest wegetarianką lub weganką, co wynika również z miłości do zwierząt. Stara się im pomagać i nie wyobraża sobie życia bez domowego pupila. Dbając o swoje ciało stosuje naturalne kosmetyki, dobra pielęgnacja jest dla niej ważniejsza niż staranny makijaż. Ubiera się przede wszystkim wygodnie, lubi rzeczy porządne i dobrej jakości. Kocha sport, jazdę na rowerze i spacery, często uprawia jogę i medytuje.

Ten typ kobiet to często zapalone turystki i podróżniczki. Są aktywne i nie potrafią długo wysiedzieć w jednym miejscu. Mają ogromną ciekawość świata, lubią pomieszkiwać w różnych miejscach, chłonąc lokalne zwyczaje. Ale nawet spontaniczna wyprawa w góry z plecakiem i paczką znajomych jest dla nich wspaniałym przerywnikiem codzienności. Na łonie natury najlepiej odpoczywają, czują się wolne i odzyskują równowagę. Kobieta naturalna, pomimo dużej potrzeby swobody, stosunkowo łatwo wchodzi w związki. Tworzy relacje oparte na partnerstwie, przyjaźni i nierzadko wspólnej filozofii życia. Jeśli zakłada rodzinę, skutecznie zaraża domowników pasją zdrowego i aktywnego stylu życia.

skojarzenia: zielona herbata, naturalne tkaniny, spacer po lesie, wyprowadzanie psa, warkocz, piegi, owsianka na śniadanie, buty trekkingowe, peeling kawowy, Beata Pawlikowska, Agnieszka Maciąg.

zagrożenia: Jeśli kobieta naturalna zaniedba podkreślanie atutów swojej urody, stanie się typem chłopczycy. Czasem życie w zgodzie z naturą staje się u niej rodzajem obsesji, utrudniającym relacje z ludźmi, którzy myślą inaczej.

Nauczycielka

Jej archetyp to bogini Atena, natomiast w Biblii odnajdujemy ją w sędzinie Deborze.

Nauczycielka jest kobietą o wielkiej ciekawości świata, inteligencji i zamiłowaniu do gromadzenia wiedzy. Analityczny umysł i wrodzona przenikliwość sprawiają, że potrafi zadawać odpowiednie pytania i lubi wnikać w istotę rzeczy. Ma również zdolność interpretacji zgromadzonej wiedzy i wyciągania własnych, twórczych wniosków. Dużo czyta, świetnie się uczy, często wybiera karierę naukową. Jest mądra, patrzy na świat z dystansem, im dłużej żyje, tym więcej rozumie. Nawet jeśli nie wykonuje stricte nauczycielskiego zawodu, często jest specjalistką albo autorytetem w danej dziedzinie i bywa proszona o radę.

Kobieta nauczycielska czerpie radość z dzielenia się swoją wiedzą. Jeśli zatrzymuje, to co wie i umie dla siebie, czuje się bezużyteczna. Ma poczucie misji, nauczanie to jej sposób pomagania ludziom i czynienia świata lepszym miejscem. Kiedyś kobiety nauczycielskie były mentorkami, przewodniczkami lub znachorkami, dziś realizują się w coachingu i różnego rodzaju poradnictwie. Przekazując wiedzę, zaspokajają również swoje macierzyńskie potrzeby oraz realizują się zawodowo. Kobiety tego typu stawiają życie uczuciowe na dalszym miejscu. Jeśli jednak wchodzą w związek, wykorzystują swoją psychologiczną wiedzę, aby był dobry i trwały.

skojarzenia: okulary, pani profesor, rozwój osobisty, planowanie, lista to do, biblioteka, doświadczenie, ankieta, poradnia psychologiczna, szkolenie, cierpliwość, spokój, blog ekspercki, Clarissa Pinkola Estes.

zagrożenia: Kobiety nauczycielskie, podobnie jak macierzyńskie potrafią za dużo dawać z siebie, a zbyt mało odpoczywać. Grozi to wypaleniem. Bywa, że tłumią swoją seksualność albo boją się odkryć w sobie typowo kobiece potrzeby.

Odkrycie własnego typu kobiecości daje niesamowitą wolność. Już nie muszę realizować jedynie słusznego schematu. Mogę żyć według własnego pomysłu, wyglądać tak jak chcę, spędzać wolny czas, marzyć i kochać tak, jak podpowiada mi serce. Nie jestem gorsza i nie muszę niczego innym kobietom zazdrościć.

Spróbujcie odnaleźć najbliższy Wam typ kobiecości! Wiem, niezły temat do przemyśleń 😉 Nie próbujcie jednak dopasowywać się do nich na siłę. Rzadko zdarza się, aby jakakolwiek kobieta reprezentowała jeden, „czysty” rodzaj kobiecości. Skrajności nie są dobre, co starałam się opisać w zagrożeniach. Zauważcie, że poszczególne typy powinny być uzupełniane cechami typów przeciwnych. Kobieta zmysłowa pozostanie zimna bez odrobiny macierzyńskiego ciepła. Macierzyńska powinna uczyć się od romantycznej zabiegania o swoje kobiece prawa i potrzeby. Romantyczna natomiast potrzebuje niezależności, aby budować poczucie własnej wartości.

Mi samej trudno odnaleźć  wiodący typ kobiecości. Na pewno jest we mnie dużo kobiety romantycznej i uduchowionej. Ale równoważę to niezależnością i pewnym cechami nauczycielki. Odnajduję też w sobie sporo macierzyńskiego ciepła. Zdecydowanie najmniej rozumiem kobiety, które podporządkowują całe życie karierze zawodowej. Albo podróżom, nie czując potrzeby znalezienia własnego miejsca i zapuszczenia korzeni. Ale nawet i te, obce mi sposoby na życie, nauczyłam się szanować.

Koniecznie dajcie znać, czy udało Wam się odnaleźć Wasz główny typ kobiecości! A jeśli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś skojarzenia, postacie, znane kobiety lub całkiem prywatne historie, powiązane z poszczególnymi typami, również napiszcie mi o tym w komentarzach.

No i dzielcie się tym tekstem. Nieźle się przy nim napracowałam, ale było warto. Wierzę, że wielu kobietom może się przydać 🙂

źródło: Alchmia Kobiecości

gosia

 

Jedna uwaga do wpisu “7 TYPÓW KOBIECOŚCI

  1. Pingback: 7 typów kobiecości w azjatyckich dramach – MeiQ

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s